لیونل مسی فوق ستاره جدید فوتبال جهان است. این بازیكن 25 ساله آرژانتینی با وجود سن و سالش كم‌اش، تا كنون 4بار به عنوان بهترین بازیكن جهان انتخاب شده است.

به گزارش انتخاب، زندگی لیونل مسی فراز و نشیب‌های زیادی داشته است. او كه روزی از اختلال هرومونی رنج می‌برد و خانواده او قادر به تامین هزینه درمانش نبودند، اكنون با كسب سه توپ طلای متوالی بر بام فوتبال جهان ایستاده است.

* دوران كودكی

لیونل آندرس مسی در 24 جون 1987 در روساریو آرژانتین دیده به جهان گشود. پدر او خورخه مدیر یك شركت فلزات بود و مادرش سلیا به عنوان نظافتچی كار می‌كرد تا كمك خرج خانواده باشد. لیونل پسر آخر از سه پسر این زوج بود. دو برادر بزرگتر او ماتیاس و رودریگو نام دارند. او همچنین یك خواهر به نام ماریاسول هم دارد.

در زمان تولد لیونل، فوتبال در آرژانتین در صدر توجه عمومی قرار گرفته بود چون تنها یك سال قبل از تولد لیونل بود كه تیم ملی آرژانتین با درخشش دیگو مارادونا قهرمان جام جهانی شده بود.

آپلود عکس ، آپلود ، سایت اپلود عکس" alt="" />

علاوه بر این، فوتبال ورزش خانوادگی لیونل مسی بود. هر سه برادر فوتبال بازی می‌كردند و خورخه پدر خانواده نیز سرمربی یك تیم ملی جوانان بود. لیونل در پنج سالگی به تیم پدرش پیوست. او نسبت به سنش جثه ریزتری داشت اما با وجود این بسیار مستعد بود. در اولین روز حضور لیونل در باشگاه به او گفتند كه نمی‌توان همراه سایر بازیكنان پا به توپ شود چون از لحاظ بدنی بسیار ضعیف بود. به جای این، لیونل به همراه مربی خود به تمرین دریبل‌زنی پرداخت و آن قدر در این كار مهارت پیدا كرد كه در فاصله كوتاهی وقتی بچه‌ها می‌خواستند برای بازی یاركشی كنند، لیونل اولین بازیكنی بود كه انتخاب می‌شد.

درخشش لیونل در سنین پایین موجب شد تا باشگاه نولز اولد بویز كه یك باشگاه محلی قدرتمند بود به دنبال جذب او باشد. لیونل در هشت سالگی به نولز اولد بویز پیوست. قدمت این باشگاه به سال‌های اولیه قرن بیستم بازمی‌گردد. آن‌ها از دهه 1970 تاكنون چهار بار قهرمان لیگ آرژانتین و دو بار قهرمان كوپا لیبرتادورس شده‌اند. از جمله بازیكنان شاخصی كه در این باشگاه حضور داشتند می‌توان به خورخه والدانو و گابریل باتیستوتا اشاره كرد.

همچنین مارادونا نیز مدتی در این باشگاه توپ می‌زد. لیونل چیزی بیش از یك مارادونا كوچك در خود داشت. او بسیار سریع بود و بدون ترس بازی می‌كرد و می‌توانست در حالی كه با سرعت بالا پا به توپ حركت می‌كرد، از بین مدافعان حریف مانور دهد و از آن‌ها عبور كند. همچنین از توانایی شوت زدن با هر دو پا برخوردار بود. البته پای چپش قوی‌تر بود. او همچنین پاس‌های خیلی خوبی می‌داد و با وجود اینكه جثه ریزی داشت، كسی نمی‌توانست توپ را از او بگیرد.

البته مشكل اصلی لیونل همین جثه كوچكش بود. در حالی كه سایر هم‌تیمی‌هایش كه هم‌سن او بودند در هر سال بین 3 تا 5 سانتی‌متر رشد می‌كردند، رشد لیونل به طور عجیبی كند بود.

وقتی لیونل 11 ساله بود، پزشكان به خانواده‌اش خبر دادند كه پسرشان دارای اختلال هورمونی است. درمان هورمون رشد در هر ماه بین 500 تا 1000 دلار هزینه داشت. بیمه پدر لیونل هزینه آمپول‌های روزانه او را به مدت حدود یك سال پرداخت كرد ولی وضعیت نامساعد اقتصادی آرژانتین باعث شد كه آن پول در مدت كوتاهی تمام شود. خانواده مسی تصمیم گرفتند به استرالیا مهاجرت كنند چون دولت در آن كشور همه هزینه‌های درمان پسرشان را می‌پرداخت.

در همین زمان، هزینه درمان لیونل بیش از آن بود كه خانواده مسی از پس پرداخت آن بربیاید. همچنین باشگاه ریور پلاته هم نمی‌توانست از پس این هزینه بربیاید. این باشگاه در ابتدا علاقه فراوانی به لیونل نشان داده بود ولی وقتی از میزان هزینه درمان او مطلع شد پا پس كشید. هیچ كس نمی‌توانست این بار اضافه را به دوش بكشد. تیمی كه می‌توانست هزینه درمان مسی را بپردازد بارسلونای اسپانیا بود. كارلس ركساچ مدیر وقت باشگاه از طریق بستگان مسی در كاتالونیا از استعداد بالای لیونل باخبر شده بود و قبول كرد كه هزینه‌های درمان او را بپردازد.

لیونل به همراه پدرش به اسپانیا سفر كرد تا در یك بازی آزمایشی به میدان برود.

* دوران پیشرفت

لیونل با پیراهن بارسا گرد و خاك زیادی به راه انداخت و موفق شد پنج بار گلزنی كند. ركساچ یك پیشنهاد جدید به خانواده مسی ارائه كرد تا به اسپانیا مهاجرت كنند و پسرشان تحت نظارت باشگاه بارسلونا بهترین خدمات پزشكی را دریافت كند. یوهان كرایف كه آن بازی را دیده بود، بعدها گفت كه سران بارسلونا در آن بازی تصمیم گرفتند اجازه ندهند مسی بدون امضای قرارداد باشگاه را ترك كند.

خانواده مسی نمی‌توانست این پیشنهاد را رد كند. خورخه به دقت و از نزدیك روند بازی پسرش را زیر نظر داشت و پیشنهاد بارسلونا همان چیزی بود كه انتظارش را می‌كشید. در سال 2000 خانواده مسی به آن سوی اقیانوس اطلس نقل مكان كردند و لیونل درمان هورمونی خود را آغاز كرد تا قدش رشد كند. خانواده مسی در یك آپارتمان مستقر شدند. پدر لیونل شغلی گرفت و بچه‌ها به یك مدرسه محلی رفتند.

لیونل به تیم زیر 14 ساله‌های بارسلونا پیوست و تبدیل به ستاره تیم شد. وقتی كه ظرافت‌های بازی را فرا گرفت، به سرعت به تیم سوم و سپس به تیم دوم بارسلونا راه پیدا كرد و طولی نكشید كه جای خود را در تیم اصلی بارسلونا پیدا كرد. مسی در نوامبر 2003 در حالی كه تنها شش ماه از 16 سالگی‌اش می‌گذشت، نخستین بازی خود را برای بارسلونا مقابل پورتو به انجام رساند.

چند ماه بعد مسی در اولین بازی ملی خود به همراه تیم ملی زیر 20 سال آرژانتین مقابل پاراگوئه بازی كرد. لیونل در اواسط اكتبر 2004 به همراه بارسلونا اولین بازی خود را در لیگ اسپانیا انجام داد و فصل را به عنوان بازیكن ذخیره شروع كرد ولی آسیب دیدگی پی در پی مهره‌های كلیدی بارسلونا موجب شد كه فرصت بیشتری برای حضور در زمین داشته باشد. مسی موفق شد اولین گل خود را در دیدار مقابل آلباسته بالومپی به ثمر برساند.

در همان سال، آرژانتین قهرمان جام جهانی زیر 20 سال شد و لیونل مسی ستاره آن رقابت‌ها بود و به عنوان بهترین گلزن و بهترین بازیكن رقابت‌ها جوایز كفش طلا و توپ طلا را از آن خود كرد. مسی در دیدار نهایی آن رقابت‌ها مقابل نیجریه كه با برتری 2 ـ 1 آرژانتین به پایان رسیده بود، هر دو گل تیمش را از نقطه پنالتی وارد دروازه حریف كرد.

آپلود عکس ، آپلود ، سایت اپلود عکس" alt="" />

عملكرد خوب مسی در این رقابت‌ها موجب شد كه به تیم ملی بزرگسالان آرژانتین دعوت شود. نخستین بازی مسی برای تیم ملی آرژانتین مقابل مجارستان بود. در این دیدار مسی به عنوان بازیكن ذخیره وارد زمین شد و بلافاصله بین مدافعان مجارستان شروع به حركت كرد. بازیكنان حریف برای مهار او پیراهنش را كشیدند و مسی نیز بی‌تجربگی كرد و در مقابل چشم داور با آرنج به بازیكن حریف ضربه زد تا در اولین دقیقه حضور خود در یك بازی ملی با كارت قرمز داور مواجه شود!

مسی در اولین دیدار خود در جام جهانی مقابل پاراگوئه عملكرد خوبی داشت. وی پیش از بازی به شوخی گفته بود كه حضور قبلی‌شان در تیم ملی بسیار كوتاه بود و این بازی «آغاز مجدد» اوست.

بارسلونا در اوایل فصل 2006 ـ 2005 قرارداد مسی را تا سال 2014 تمدید كرد. او 10 روز بعد حق شهروندی اسپانیا را كسب كرد. این موضوع از این نظر اهمیت داشت كه بارسلونا به سقف بازیكنان غیر اروپایی خود رسیده بود و به این ترتیب، مسی جزو بازیكنان خارجی بارسلونا محسوب نمی‌شد.

اولین آزمایش جدی مسی در دیدار لیگ قهرمانان اروپا مقابل اودینزه ایتالیا بود. وقتی لیونل به عنوان بازیكن جانشین وارد زمین شد، هواداران بارسلونا ایستاده او را تشویق كردند و او نیز با چند حركت تركیبی زیبا با رونالدینیو پاسخ تشویق‌های آن‌ها را داد. در آن سال، مسی چند بازی عالی انجام داد كه بهترین آن‌ها مقابل یوونتوس و چلسی حریفان اروپایی بارسلونا بود.

لیونل موفق شد در 17 بازی لیگ اسپانیا شش گل به ثمر برساند و در شش بازی لیگ قهرمانان نیز یك بار موفق به گلزنی شد ولی در دیدار مقابل چلسی از ناحیه عضله آسیب دید و نتوانست فصل را به پایان برساند. مسی سایر بازی‌های فصل را از روی نیمكت مشاهده كرد. در آن فصل بارسلونا هم قهرمان لالیگا شد و هم جام قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا را به دست آورد.

در این زمان پرسشی كه برای تیم ملی آرژانتین مطرح شد این بود كه آیا مسی به جام جهانی 2006 می‌رسد یا خیر. او در ماه می به تیم دعوت شد و در دیدار دوستانه مقابل تیم زیر 20 سال آرژانتین و تیم ملی آنگولا به میدان رفت ولی دیدار نخست آرژانتین در جام جهانی مقابل ساحل عاج را از روی نیمكت تماشا كرد.

مسی در دومین دیدار آرژانتین مقابل صربستان در 15 دقیقه پایانی به میدان رفت. در آن لحظه آرژانتین با چهار گل از حریف خود پیش بود. مسی پس از ورود به زمین یك پاس گل به هرنان كرسپو داد و یك گل هم خودش به ثمر رساند تا نتیجه بازی 6 ـ صفر شود. به این ترتیب او تبدیل به جوان‌ترین بازیكنی شد كه برای آرژانتین در جام‌های جهانی به میدان رفته است و همچنین عنوان جوان‌ترین گلزن آرژانتین در جام‌های جهانی را نیز به دست آورد.

مسی در دیدار بعدی آرژانتین مقابل هلند كه با تساوی بدون گل به پایان رسید، از ابتدا بازی كرد ولی در بازی مرحله یك هشتم نهایی مقابل مكزیك بازی را از روی نیمكت شروع كرد. در دقیقه 84 و در حالی كه بازی با نتیجه تساوی 1ـ1 دنبال می‌شد، پكرمن سرمربی آرژانتین مسی را به زمین فرستاد. مسی چند لحظه پس از ورود به زمین از خط دفاعی مكزیك گذشت و دروازه این تیم را باز كرد ولی كمك داور پرچم خود را بالا برد و اعلام آفساید كرد. آرژانتین در این دیدار در وقت‌های اضافه موفق به گلزنی شد و به مرحله بعد راه یافت.

نیمكت‌نشینی مسی در دیدار یك چهارم نهایی مقابل آلمان میزبان باعث به وجود آمدن انتقادهای تند و تیزی علیه پكرمن شد. آن بازی به ضربات پنالتی كشید و تیم میزبان با نتیجه 4ـ2 به برتری رسید. مسی پس از بازی به شدت عصبانی بود و حاضر به گفت‌وگو با خبرنگاران نشد.

در فصل 2006 ـ 2007 آسیب دیدگی یك بار دیگر به سراغ این بازیكن آمد و او را به مدت سه ماه دور از میادین نگه داشت ولی از ماه فوریه دوباره به تركیب تیم برگشت و تا ماه مارس شرایط ایده‌آل خود را پیدا كرد.

* دوران اوج‌گیری

مسی پس از رهایی از مصدومیت، اولین بازی كاملش را در ال كلاسیكو مقابل رئال مادرید برگزار كرد. در آن مسابقه كه با نتیجه تساوی 3 ـ 3 به پایان رسید، مسی هت تریك كرد و هر سه گل تیمش را به ثمر رساند. او در آن زمان 18 سال داشت و تبدیل به جوان‌ترین بازیكنی شد كه در ال كلاسیكو برای بارسلونا گلزنی كرده است.

پیشرفت مسی ادامه داشت. او در پایان فصل 14 گل زده بود كه 11 گل مربوط به 13 بازی آخر او می‌شد. مسی در مسابقه جام حذفی مقابل ختافه گلی زد كه یادآور گل مارادونا به انگلیس در جام جهانی 1986 بود. او در میانه زمین توپ را در اختیار گرفت، به سرعت دو هافبك ختافه را در پشت سر گذاشت، به سرعت پا به توپ به سمت دروازه حریف حركت كرد، در محوطه جریمه دو مدافع را دریبل زد از دروازه‌بانان نیز گذشت و توپ را وارد دروازه ختافه كرد.

پس از این گل، روزنامه‌های اسپانیایی به او لقب «مسیدونا» دادند. نكته جالب اینجا بود كه مسی در دیدار بعدی تیمش اسپانیول گل دیگری به ثمر رساند كه یادآور یك گل دیگر مارادونا به انگلیس بود. مسی برای زدن توپ با سر به هوا برخاست ولی توپ به دستش برخورد كرد و به تور دروازه چسبید.

در جون همان سال، مسی به همراه آرژانتین در رقابت‌های كوپا آمریكا شركت كرد. او جوان‌ترین بازیكن این رقابت‌ها بود ولی این موضوع اصلا به چشم نمی‌آمد. آرژانتین با درخشش مسی موفق شد به دیدار نهایی كوپا آمریكا راه پیدا كند ولی آرژانتینی‌ها در این دیدار مغلوب برزیل شدند و به نایب قهرمانی رقابت‌ها دست پیدا كردند.

آپلود عکس ، آپلود ، سایت اپلود عکس" alt="" />

 


فصل 2007 ـ 2008 برای مسی بسیار خوب شروع شد. در اواسط فصل، بسیاری او را بهترین مهاجم جهان می‌دانستند. در نظرسنجی یك روزنامه اسپانیایی، 77 درصد رای دهندگان او را به عنوان بهترین بازیكن جهان معرفی كردند.

مسی در ماه مارچ مجددا آسیب دید و یك ماه نیمكت نشین شد. این سومین باری بود كه او در چهار فصل اخیر دچار این نوع مصدومیت می‌شد. با این حال، در پایان فصل در 28 بازی لیگ 10 گل زد و 12 پاس گل داد. همچنین در 9 بازی لیگ قهرمانان اروپا نیز شش بار دروازه حریفان را گشود.

با نزدیك شدن زمان المپیك 2008 پكن، تردیدها درباره حضور مسی در این بازی‌ها بالا گرفت. حضور مسی در المپیك به قیمت از دست دادن چند بازی بارسلونا تمام می‌شد. با این حال مسی به پكن رفت و در دیدار نهایی مقابل نیجریه یك پاس گل داد تا آرژانتین آن مسابقه را با نتیجه 1 ـ صفر به سود خود به پایان ببرد. به این ترتیب، مسی مدال طلای المپیك را نیز به كارنامه افتخارات خود افزود.

رونالدینیو در فصل 2009 ـ 2008 از بارسلونا جدا شد و مسی كه تاكنون با پیراهن شماره 19 بازی می‌كرد، این فرصت را پیدا كرد كه پیراهن شماره 10 بارسلونا را به تن كند. اولین مسابقه مسی با شماره 10 زمانی بود كه او در ماه سپتامبر در دیدار لیگ قهرمانان بارسلونا مقابل شاختار دونتسك به عنوان بازیكن ذخیره به میدان رفت و دو گل به ثمر رساند تا تیمش بازی 1 ـ صفر باخته را با پیروزی 2 ـ 1 عوض كند. در دیدار برگشت بارسلونا مقابل رئال مادرید كه با پیروزی 6 ـ 2 بارسلونا به پایان رسید، مسی چند بار موفق به گلزنی شد. او پس از هر گل به سمت دوربین‌های تلویزیونی می‌رفت و پیراهن خود را بالا می‌زد تا تی‌شرت كه روی آن علامت سندروم "اكس" حك شده بود به نمایش بگذارد. هدف مسی از این كار اعلام حمایت از موسسه خیریه‌ای بود كه به كودكان بیمار سندروم اكس كمك می‌كند.

بارسلونا در این سال قهرمان جام حذفی اسپانیا شد. مسی در دیدار نهایی مقابل اتلتیكو بیلبائو كه با پیروزی 4 ـ 1 بارسلونا به پایان رسید یك گل زد و یك پاس گل داد تا ستاره میدان باشد. این قهرمانی پایان 11 سال ناكامی بارسلونا در جام حذفی بود. بارسلونا در این سال به عنوان قهرمانی لالیگا هم دست پیدا كرد.

مسی در لیگ قهرمانان سال 2009 هم عملكرد فوق‌العاده‌ای داشت و با به ثمر رساندن هشت گل تیمش را به دیدار نهایی رقابت‌ها مقابل منچستریونایتد فرستاد. در این دیدار بارسلونا با دو گل اتوئو و مسی، منچستریونایتد را شكست داد. گل مسی در این دیدار یكی از معدود گل‌های این بازیكن ریزنقش بود كه با ضربه سر به دست آمد.

در همین سال مارادونا به عنوان سرمربی تیم ملی آرژانتین انتخاب شد ومسی را به تیم ملی دعوت كرد. لیونل در دیدار مقدماتی جغام جهانی مقابل ونزوئلا با شماره 10 به میدان رفت و یك گل به ثمر رساند. آرژانتین این بازی را با نتیجه 4 ـ صفر به سود خود به پایان برد.

اواخر سال 2009 گواردیولا اعلام كرد كه مسی بهترین بازیكن جهان است. فیفا نیز او را به عنوان بهترین بازیكن جهان در سال 2009 برگزید و توپ طلا را به او داد تا اولین آرژانتینی برنده این جایزه باشد. مسی همچنین در دیدار نهایی جام جهانی باشگاه‌ها گل پیروزی بارسلونا را مقابل استودیانتس به ثمر رساند. قهرمانی بارسلونا در این رقابت‌ها ششمین قهرمانی این تیم از سال 2009 محسوب می‌شد. در این زمان باشگاه بارسلونا قرارداد مسی را تا سال 2016 تمدید كرد.

با شروع فصل 2010 ـ 2009 گلزنی‌های مسی افزایش یافت. او موفق شد در یك هفته هشت گل وارد دروازه حریفان كند. در ماه مارچ، مسی اولین بازیكن بارسلونا شد كه در چند بازی متوالی در لیگ هت تریك كرده است. در ماه آپریل، در دیدار یك چهارم نهایی لیگ قهرمانان چهار گل به آرسنال زد. مسی با این گل‌ها موفق شد از ركورد ریوالدو عبور كرده و عنوان بهترین گلزن لیگ قهرمانان اروپا را از آن خود كند. مسی در پایان فصل 34 گل در لالیگا به ثمر رسانده بود كه برابر با ركورد رونالدو برزیلی در سال 1997 بود.

وی همچنین برای دومین سال پیاپی به عنوان بهترین بازیكن شاغل در لیگ اسپانیا انتخاب شد.

آپلود عکس ، آپلود ، سایت اپلود عکس" alt="" />

جام جهانی 2010 در حالی آغاز شد كه همگان انتظار زیادی از تیم ملی آرژانتین داشتند و منتظر بودند كه تركیب مارادونا ـ مسی بتواند جام قهرمانی را پس از سال‌ها برای آرژانتینی‌ها به ارمغان ببرد. آرژانتین در اولین بازی خود نیجریه را با نتیجه 1 ـ صفر از پیش رو برداشت. مسی چند موقعیت خوب ایجاد كرد ولی هیچ یك از ضربات او به درون دروازه راه نیافت. در بازی بعدی آرژانتین مقابل كره جنوبی، مسی در همه جای زمین حضور داشت و در حالی كه همه توجهات به سوی او جلب شده بود، گونزالو هیگواین سه گل به ثمر رساند و این بازی با برتری 4 ـ 1 آرژانتین به پایان رسید. شاگردان مارادونا با وجود اینكه با این پیروزی راهیابی خود به مرحله بعد را قطعی كرده بودند در دیدار سوم مرحله گروهی، یونان را با نیز دو گل شكست دادند.

آرژانتین در مرحله یك هشتم نهایی مكزیك را نیز با نتیجه 3 ـ 1 پشت سر گذاشت. مسی در این دیدار یك پاس گل داد. آرژانتین در بازی بعدی با چهار گل مغلوب آلمان شد و از گردونه رقابت‌ها حذف شد.

اواخر سال 2010 مسی اعلام كرد كه قصد دارد با نامزدش ازدواج كند. وی در همین سال برای دومین سال پیاپی به عنوان بهترین بازیكن جهان انتخاب شد و توپ طلا را از آن خود كرد.

لیونل مسی به همراه بارسلونا در فصل 2010 ـ 2011 به عنوان قهرمانی لالیگا و قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا دست یافت. این بازیكن اسپانیایی در سال 2011 نیز توپ طلا را از آن خود كرد تا همچون میشل پلاتینی سه بار پیاپی به عنوان بهترین بازیكن جهان انتخاب شود.

آپلود عکس ، آپلود ، سایت اپلود عکس" alt="" />

 
اما این پایان کار نبود . در فصل بعد بارسلونا فقط با 4 امتیاز کمتر لیگ را به حریف دیرینه اش واگذار کرد ولی کوپادل ری را به خانه آورد. مسی آقای گل شد و کفش طلا را به دست آورد. در پایان این فصل نه چندان خوب پپ از بارسا خداحافظی کرد و همه را شوکه کرد . مخصوصا مسی !! او بعد از به ثمر رساندن پنجاهمین گلش پپ را در آغوش گرفت و از زحماتش تشکر کرد.
فصل بعد به سرعت آغاز شد و بارسا با مربی جدیدش یعنی تیتو کار خود را آغاز کرد . مسی به یک ماشین گل زنی تبدیل شده بود و هیچ کس نمی توانست او را متوقف کند.
 
مسی در طول سال 2012 91 گل به ثمر رساند و رکورد 40 ساله گرد مولر کبیر را هم پشت سر گذاشت . رکوردهایی که او پشت سر هم می شکست دیوانه کننده بود . مارادونا و پله را قبل از مولر دریبل زده بود. قربانیان مسی یکی پس از دیگری کنار می رفتند و همه اینها منجر به چهارمین توپ طلا در ابتدای سال 2013 بود . نامزدهای دیگر اینیستا و کریس رونالدو بودند.
 
اما چیزی که مهم است و مسی بارها گفته این است که رکوردها برایش خیلی مهم نیستند . او از فوتبال لذت می برد و همیشه رو به جلو حرکت می کند.
هم اکنون او با بیشترین گل زده در لالیگا 30 گل !! به روند رو به بالای خود ادامه می دهد. همچنین یک پسر به نام تیاگو دارد که به او انرژی می دهد.
.: Weblog Themes By : VioletSkin.lxb.ir :.